Иако имаа формално склучен договор за тековната и за 2024, Реа ќе биде ослободен од овој договор со заедничка согласност на крајот на тркачката сезона. За време на неговото возење за официјалниот фабрички тим, 36-годишниот Реа постигна неверојатен број од шест титули во WorldSBK, како и други рекорди, вклучувајќи рекорд на сите времиња за WorldSBK шампионски титули, победи на трки, подиуми, најбрзи кругови и вкупни поени. 

Зборувајќи за заминувањето на Реа, Гим Рода, менаџер на тимот на КРТ, рече:
„Во животот, како и во тркањето, приоритетите го дефинираат патот што треба да се следи. Многу сум среќен и горд што во текот на овие девет години Џони ги дефинираше своите приоритети со КРТ и ни даде толку многу успеси. Се сметам себеси, нашиот тим, Кавасаки и сите наши фанови ширум светот, привилегирани што бевме дел од ова патување. Во која насока и да оди во иднина, се надевам дека ќе продолжи да расте како возач. Задачата што ја имаме сега е да ја завршиме сезоната 2023 најдобро што можеме со алатките што успеавме да ги создадеме оваа година. Како и секогаш, ќе продолжиме да бараме подобрувања и да бараме предност секаде каде што е можно. KRT е посветена да приреди добро шоу со Џони за време на неговите последни четири трки на застрашувачката и импресивна Ninja ZX-10RR за која стана синоним“.

hi 08 Most WorldSBK 2023 Friday Rea GB97797 copia

Џонатан Реа размислуваше за своето време во КРТ велејќи:
„Сакам да им се заблагодарам на сите во КМЦ и КРТ што веруваа во мене и ми дадоа можност да се докажам на највисоко ниво. Научив и пораснав толку многу како човек и возач од првиот ден кога ја фрлав ногата над фабричкиот супербајк Ninja ZX-10R.

Освојувањето на шест последователни WorldSBK шампионати секогаш ќе биде најочигледниот врв во моето време со Кавасаки; но тоа ќе бидат и неверојатните спомени, животни лекции и смеа што ќе ги носам со себе во иднината. И, сигурно, нашата мисија е да ја завршиме сезоната 2023 толку силно и со онолку посветеност како што секогаш сме покажувале.
Сега, гледајќи наназад на нашето патување, ме исполнува со гордост за радоста и среќата што им ги донесовме на обожавателите на Кавасаки и на сопствениците на Кавасаки ширум светот. Ова не е збогум, затоа што не се збогувате со семејството, туку едноставно е крај на ова неверојатно поглавје. На сите во КРТ им посакувам многу среќа за поглавјата кои сигурно ќе следат. Се гледаме на патеката“

Најдобри моменти од кариерата на Џонатан Реа:
Светски шампион 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 и 2020 година - рекорд на сите времиња, сите за Кавасаки
Победи во WorldSBK: 119 (104 за Кавасаки) - рекорд на сите времиња
Подиуми во кариерата: 256 (214 за Кавасаки) - рекорд на сите времиња
Пол позиции: 41 (37 за Кавасаки)
Старт од првиот ред: 112 (79 за Кавасаки) - рекорд на сите времиња
Најбрзи кругови: 102 (92 за Кавасаки) - рекорд на сите времиња
Започнати трки: 401 (261 за Кавасаки) - рекорд на сите времиња
Вкупни поени во првенството: 6053,5 - рекорд на сите времиња

Back To Top